Ostrov Bali je jedna velká igelitka a proto volám do světa STOP PLASTŮM
Když jsem sem před pěti lety do vesnice přišla, tak každá rodina měla pole plné plastů, každá rodina plasty pálila a nikdy nepřemýšleli o tom, že by tomu mohlo být i jinak. V naší vesnici neexistovala žádná infrastruktura a žádný odvoz odpadků a také to tady podle toho vypadalo.
Plasty byly plně všude. Na cestě, okolo domů, v poli, na pláži, v potoce
Proto jsem jednou svolala k nám do klubovny všechny děti a jejich rodiče. Udělala jsem jim přednášku o tom, proč je špatné pálit plasty, proč je nemají zahrabávat do pole ani házet do potoka a vysvětlila jsem jim, co je špatného i na tom, když odhodí plast do moře.Všichni byli velmi překvapeni. Informace o tom, jak je toto jejich nynější nakládání s plasty škodlivé nikde neslyšeli. Domluvili jsme se s rodiči, že budeme plasty odvážet. Rodiče dětí, které chodí do klubovny se do sbírání odpadu zapojily hned, některým to chvilku trvalo. Všechno není úplně růžové a máme tu dvě rodiny, které to asi nepochopí nikdy 🙁 . Takže stále vysvětlujeme a vzděláváme, protože to je základ…
Balijci se musí sami naučit uklízet
Dříve jsme s dětmi chodili a po každé klubovně jsme uklízeli plasty po vesnici, ale tento způsob nefunguje. Uklízeli jsme stále dokola! Stále dokola jsme chodili jako „opičky“ a uklízeli a uklízeli, nebralo to konce, bylo to perpetum mobile a já jednoho dne řekla DOST. Tudy cesta nevede! Prostě musíme toho, kdo to sem stále odhazuje naučit, aby to sem neházel. Musíme odstranit příčinu a né stále uklízet následek. To je ta správná cesta…
Začala jsem jednat – plasty musí pryč
Ano byla to dlouhá cesta. Balijci přemýšlí úplně jinak než mi evropané. Taky jsem o tom jejich myšlení napsala knížku s 50. srandovními příběhy z mého života na Bali s názvem Příběhy ze země kde gekoni dávají dobrou noc 🙂
Vybrala jsem tenkrát ve vesnici místa, kde se nejvíce kumuloval odpad a na těch místech jsme za pomoci místních nechala postavit na zkoušku 5 velikánských odpadkových košů z cihel a betonu. V této chvíli jich už máme 10:-) Každá rodina dostala pytle na odpad. Projekt s odpady jsem spustila 18.srpna 2019 velkým úklidem vesnice. Zúčastnilo se přes 70 lidí včetně dětí z klubovny i studentů z adopce na dálku a jejich kamarádů. Nasbírali jsme tenkrát přes 80 pytlů odpadu. Dnes už po vesnici nechodíme a Balijci si plasty sami odnášejí do kontajnerů a my je poté odvážíme na skládku, kde je třídí a dále recyklují.
Vyměň plasty za rýži
Bali je zavřené. Rybáři musí prodávat ryby pod cenou
V lednu 2021 jsem spustila nádherný projekt VYMĚŇ PLASTY ZA RÝŽI. Tento projekt má u nás ve vesnici ohromný úspěch a myslím si, že má i velký potenciál. Účelem tohoto projektu je pomoci rybářům, kteří díky celosvětové krizi přicházejí každý den o podstatnou část svého výdělku, protože musí prodávat ryby pod cenou. A protože já razím heslo, a vždy se snažím aby pomoc nebyla pouze o „natažené ruce“, ale aby měla třeba i jiný efekt, tak jsem vymyslela, že bychom mohly za plasty „platit“ rýží. A přála jsem si aby se uklidilo i ve vzdálenějších koutech vesnice a také i okolo domů.
Napsali a roznesli jsme letáky
Každý, kdo přinese ke klubovně 8.1 2021 čtyři kg plastu tak si odnese jeden kg rýže.
A v den D jsme rozdali 149 kg a odvezli jsme 596 kg plastu.
Určitě budeme ve výměně pokračovat – to byli naše začátky teď se píše rok 2023 a za tu dobu jsme z vesnice odvezli už pěkných tun plastu.
Líbí se vám co v Seraya děláme?
Můžete se toho všeho můžete stát součástí.
Můžete nás podpořit a my s vaší pomocí zvládneme cokoliv.
Jak nás můžete podpořit?
V sekci „Jak můžete pomoci“ si můžete sami vybrat jaký typ podpory vám bude nejbližší
.